Özel Güvenlik Olma Şartları

İş yerleri ya da devlet kurumlarında özel güvenlik görevlisi olmak; son dönemlerde en çok rağbet gösterilen meslek gruplarından biridir. Kişilerin ve kurumların can ve mal güveliğini korumakla yükümlü olan bu meslek grubu; sorumlulukları yönüyle özel bir konumdadır. Bu mesleği düşünenler ‘’Güvenlik görevlisi olmak için nereye başvurulur?’’ sorusuna yanıt aramaktadır ancak özel güvenlik olmak için bir yere başvurmadan önce sağlanması gereken şartlar vardır.  İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan 5188 sayılı Kanunun 10’uncu maddesine göre özel güvenlik şartları şunlardır:

  • T.C vatandaşı olmak.
  • Silahlı olarak özel güvenlik olmak isteyen kişilerde en az lise mezunu; silahsız bir şekilde özel güvenlik mesleğini yapmak isteyenler için en az 8 yıllık ilköğretim veya ortaöğretim mezunu olmak.
  • Kasten işlenmiş bir suçtan bir yıl ya da daha uzun süreli bir hapis cezası almamak.
  • Devlet affına uğramış olsa bile; devlet güvenliğine ya da anayasal düzene karşı işlenmiş suçlardan, cinsel hayatın dokunulmazlığına karşı işlenen suçlardan, uyuşturucu ve benzeri madde taşıma ve kullanma suçlarından, hırsızlık, rüşvet, evrakta sahtecilik, irtikap, zimmet, hileli iflas, güveni kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma, kara para aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından ceza almamak.
  • Görevin doğru bir şekilde yerine getirilmesini engelleme ihtimali olan vücut ya da akıl sağlığı ile ilgili hastalığın bulunmaması.
  • Silahlı özel güvenlik için 21 yaşını, silahsız özel güvenlik için 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Yapılan güvenlik soruşturmasından olumlu bir geri bildirim almak.

Yukarıda anlatılan maddelerin hepsi özel güvenlik şartları olarak aranmaktadır. Bu şartları sağlayan ve özel güvenlik olmak isteyen kişiler; silahlı özel güvenlik görevlisi olmak için 120 saat, silahsız özel güvenlik olmak içinse 100 saat eğitim aldıktan sonra sınavlara tabii tutulmaktadır.

ÖZEL GÜVENLİK İÇİN BOY VE KİLO ŞARTLARI

Özel güvenlik şartları denildiğinde insanların aklına boy kilo şartları gelse de özel güvenlik olabilmek için özel bir boy ve kilo indeksi yoktur.  Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta; eğer boy ve kilo oranı görevin başarıyla yerine getirilmesine engel olacak seviyedeyse sağlık raporu alınamaz. Bu durum da özel güvenlik olunmasına engel bir durumdur. Silahsız ve silahlı özel güvenlik şartları için boy ve kilo oranının tek etkisi yok denecek kadar azdır. Sağlık raporu alınmasına engel olmadığı takdirde; özel güvenlik olma şartları boy kilo indeksinden etkilenmez.